Історія

ІСТОРІЯ КАФЕДРИ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ І СПОРТУ

Восени 1934 року Всесоюзний комітет вищої технічної освіти розробив, а Наркомітет затвердив план розвитку й обладнання кабінетів і аудиторій, на підставі якого в інституті в 1934 році був створений військово-фізкультурний кабінет. На підставі Наказу Управління будівельних вузів Міністерства вищої освіти СРСР № 126 від 15 червня 1949 була створена кафедра фізичного виховання на чолі з Линдарь Н. Т.

У 1965/66 навчальному році кафедра була віднесена до навчальної частини інституту, а з 1968/69 навчального року вона входить до складу інженерно-економічного факультету Харківського інституту інженерів комунального будівництва (ХІІКБ). У 1972 році відкривається навчально-спортивна база інституту, розташована в лісопарковій смузі. З 1988 навчального року кафедра була включена до складу факультету електропостачання та освітлення міст (ЕОМ).

У 1978 році завідувачем кафедри фізичного виховання і спорту Космачевським Геннадієм Вікторовичем був створений спортивний клуб ХІІКБ, який очолив викладач кафедри Кіктєв Григорій Сильвестрович. Його змінив в 1998 році доцент кафедри Луцик Володимир Леонідович. З 1999 року Луцик В. Л. очолив кафедру фізвиховання, а головою спортивного клубу став Кравець Юрій Іванович. З 2002 по 2010 роки головою спортивного клубу ХНАМГ був Білоус Сергій Леонтійович.

З 2010 по 2015 роки спортивний клуб студентів ХНУГХ ім. А. Н. Бекетова очолював старший викладач кафедри фізичного виховання і спорту, Заслужений майстер спорту України Безкоровайний Дмитро Олександрович. У 2015 році його очолила старший викладач кафедри, Майстер спорту України - Звягінцева Ірина Миколаївна.

Сьогодні наші студенти мають можливість займатися, підтримувати свою фізичну форму та професійну працездатність у новому навчально-спортивному корпусі, перше каміння в будівництво якого було закладено 24 червня 1991 року. Восени 1998 року відбулося урочисте відкриття корпусу. Символічний Золотий ключ від скарбниці фізкультурно-спортивних знань і спортивних досягнень на відкритті корпусу кафедрі фізичного виховання і спорту вручив ректор Академії Шутенко Леонід Миколайович.

Університет, кафедра фізичного виховання і спорту та спортивний клуб пишаються досягненнями викладачів, які працювали в різний час на кафедрі. Їхня натхненна праця знаменувалася відкриттям нових для Університету напрямів спортивного вдосконалення. Викладач Скрипка Олександр Васильович, Учасник Великої Вітчизняної війни. На кафедрі він працював з 1949 по 1959 рік, розпочав напрямок спортивної роботи з жіночої гімнастики. Це була перша спортивна секція інституту. Він створив і очолював її на громадських засадах, за сумісництвом був заступником декана зі спортивно-масової роботи на факультеті електричного транспорту. Викладач кафедри Каніщев Олексій Іванович працював з 1949 по 1958 роки, створив напрямок і очолив секцію циклічних і технічних видів спорту. Ним були підготовлені чудові спортсмени з легкої атлетики, штовхання ядра та метання списа. Великий внесок у спортивні досягнення та нові шляхи розвитку вніс Кнежевич Юрій Давидович, який працював викладачем близько 9 років. Він створив секцію важкої атлетики. У цій секції тренувався та входив до збірної команди інституту, вихованець ХІІКБ, майбутній ректор Шутенко Леонід Миколайович. Команда ХІІКБ неодноразово вигравала першість міста й області серед студентської молоді.

Чечіль Анатолій Васильович розпочав спортивний шлях водних видів спорту інституту. Він створив команду з веслування на байдарках і каное. Працював на кафедрі 9 років. Був старшим викладачем і відповідальним за спортивно-масову роботу кафедри. Команда ХІІКБ на спартакіадах серед ВНЗ неодноразово займала призові місця. Лідери команди входили до збірної області, команда брала участь у чемпіонатах України. Розширив цей напрямок старший викладач кафедри Шумаров Микола Васильович, суддя Всесоюзної категорії, Заслужений тренер України з плавання (почесне спортивне звання отримав за виховання учня О. О. Баркалова, дворазового олімпійського чемпіона з водного поло). Він заклав основи команди інституту з плавання. Неодноразово команда ХІІКБ займала перші місця на студентських Спартакіадах. У жіночому складі кафедри виділялися своєю роботою Юнашева Наталія Іванівна і Коржікова Валентина Миколаївна. На кафедрі вони працювали понад 20 років. Під їхнім керівництвом команди ХІІКБ з легкої атлетики, гімнастики, настільного тенісу неодноразово вигравали Спартакіади серед ВНЗ.

Лабковской Віктор Миколайович почав шлях жіночого баскетболу в інституті. Він сам входив до числа кращих баскетболістів міста й області, неодноразово виступав за збірну Харкова та Харківської області. За 10 років роботи на кафедрі створив одну з кращих команд області з баскетболу серед жінок. Напрямок ігрових видів спорту було розширено Головіним Анатолієм Івановичем. Він працював викладачем на кафедрі 8 років, створив і тренував збірну команду інституту з футболу, яка неодноразово вигравала першість міста й області серед студентської молоді.

Богданов Павло Антонович, майстер спорту СРСР з греко-римської боротьби, був багаторазовим чемпіоном України, ЦС СРСР «Динамо», двічі срібним призером СРСР. Працював на кафедрі близько 12 років. Почав шлях відділення силових єдиноборств. У цьому відділенні тренувався і входив до збірної команди вихованець ХІІКБ, майбутній завідувач кафедрою фізичного виховання і спорту ХНУМГ Клочко В. М. Створені П. А. Богдановим команди з греко-римської боротьби, самбо та дзюдо неодноразово перемагали та були призерами обласних Спартакіад серед ВНЗ. Продовжував і розвивав напрямок силових єдиноборств на кафедрі доцент, майстер спорту СРСР з вільної боротьби Гамаль Євген Іванович, багаторазовий призер чемпіонатів України. Працював на кафедрі 6 років. Захистив за цей час дисертацію кандидата педагогічних наук у напрямку силових єдиноборств. Підготував команду борців, яка успішно захищала честь інституту на обласних змаганнях.

Напрямок велосипедного спорту в інституті було створено Каменецьким Тімом Вульфович. Він працював на кафедрі 8 років. Був старшим викладачем і відповідальним за навчальну роботу кафедри. Створена ним команда велосипедистів гідно захищала честь ХІІКБ, міста й області, а також України на Універсіадах СРСР.

Напрямок інтелектуальних видів спорту, спортивний шахово-шашковий клуб «Каїсса», створив в інституті старший викладач кафедри ФВіС, Почесний директор цього клубу, кандидат у майстри спорту СРСР з шахів Кіктєв Григорій Сильвестрович. Він працював на кафедрі з 1967 року. Тренував спортивну гімнастику (чоловіки) і бадмінтон. Талант організатора Г. С. Киктева розкрився на посаді глави спортклубу ХІІКБ, яким він почав працювати з 1978 року. У 1981 році ним створено спортивний шахово-шашковий клуб ХІІКБ «Каїсса», який був одним із кращих студентських спортивних клубів області. Команди Університету з шахів багато років були найсильнішими в Харкові й області. Представники Університету захищали спортивну честь України та СРСР на чемпіонатах Європи, світу та світових Універсіадах.

1 001 003

Напрямки циклічних видів спорту (крос, лижі, спортивне орієнтування та туризм) були створені старшим викладачем, суддею Всесоюзної категорії СРСР Гончаром Володимиром Юхимовичем і майстром спорту з туризму, викладачем Черв'яковим Анатолієм Трохимович. Велику допомогу надав кафедрі в напрямку туризму майстер спорту з гірського туризму, доцент кафедри фізики Ю. Д. Оксюк. Команди Університету з кросу, лижного спорту були лідерами на спартакіадах ВНЗ і Універсіадах України, змаганнях «Біг патрулів». У команді лижників Університету був вихований Чемпіон Універсіади України, кандидат в майстри спорту СРСР, студент ХІІКБ і Ленінський стипендіат 1973-1974 рр., а потім кандидат технічних наук, доцент кафедри АСУ МЕТ Кисельов Михайло Іванович.

Зараз у спортклубі на відділенні спортивного вдосконалення тренується 18 команд Університету з 12 видів спорту. Натхнення команди вони черпають у вчителів - засновників спортивного руху.

Спортом в спортивному клубі Університету щорічно займається понад 1000 студентів і НПП. За цей період вдалося підвищити ефективність навчально-виховного та тренувального процесів, змістити акцент із управління студентами методами та формами фізичного виховання на збільшення форм елективного спортивно-фізкультурного самоврядування студентства. Як головною спонукальною мотивації студентів до занять фізичними вправами кафедра та спортклуб ХНУМГ використовують триєдину стратегію - поліпшення особистого здоров'я, поліпшення психофізіологічної фізичної підготовки і поліпшення особистих спортивних результатів. Ця стратегія реалізується в напрямках розширення різноманітності груп елективної спортивної орієнтації, спорту вищих досягнень та широкого спортивного інформування (газети, телебачення, інтернет). У цей час кожен студент відділення спортивного вдосконалення, є учасниками Універсіади ХНУМГ між навчальними групами та факультетами з декількох видів спорту: легка атлетика і крос, армрестлінг, футзал, волейбол, баскетбол, шахи і шашки, настільний теніс та змагання з тестових нормативів. Спортивним клубом ведеться спортивне навчання студентів усіх факультетів в елективних групах: шахи, аеробіка, атлетична гімнастика та спортивні єдиноборства. Ці елементи організаційної, педагогічної, виховної та методичної роботи сприяють формуванню стійкої зацікавленості студентської молоді до регулярних занять із фізичного виховання, посилення спортивної мотивації та зростання спортивної результативності.

За минулі роки в Університеті відбулося оновлення форм, методів і засобів спортивно-фізкультурного руху, що впливає на процеси спортивного життя та виховання студентів. Зареєстровані неолімпійські види спорту: армрестлінг, тхеквондо, кікбоксинг, карате, футзал і багато інших. Спортивний клуб береже традиції спортивного минулого держави й Університету, йде далі під ефективною ідеологією, яка сформована та проведена керівництвом ХНУМГ: «Ми повинні все робити краще, ніж інші. Ми всі веслярі одного човна в бурхливій течії річки знань. Як тільки ми перестаємо все синхронно працювати, нас віднесе назад». Ця теза є організаційною та змістовною частинами концепції якості роботи спортивного клубу та кафедри ФВіС, мотивує інноваційні зрушення та підвищення ефективності навчально-виховного та тренувального процесів, що забезпечуються професійно підготовленим науково-педагогічним колективом кафедри.


We have 253 guests and no members online